Časté dotazy - Vectavir

Nejčastěji kladené dotazy

Co je to opar?

Opar je onemocnění způsobené virem Herpes Simplex. Odhaduje se, že 80-85 % světové* populace nosí tento vir v sobě. K prvotní nákaze dochází obvykle v raném dětství kapénkovou infekcí nebo fyzickým kontaktem a je nevratné, tzn. že virus zůstává již navždy v těle. Pouze u cca 20 až 40% nakažených** toto onemocnění v průběhu života skutečně vypukne. U všech ostatních se tento virus nikdy neprojeví.

Co vyvolává opar?

Nejčastějšími příčinami onemocnění (tzv. spouštěči) jsou oslabený imunitní systém, intenzivní UV záření, chlad, ale i znechucení, psychické vypětí, stres a hormonální změny. Spouštěče jsou u každého jedince velmi individuální záležitostí. Je proto dobré vypozorovat situace a vaše momentální rozpoložení, které mohou stát za propuknutím onemocnění právě u vás, abyste se případným problémům mohli vyhnout.

Je pravda, že nechuť může vyvolat herpetické onemocnění?

Nejrůznější faktory, a to jak fyzické tak psychosomatické, mohou vést k propuknutí onemocnění. Odpor neboli nechuť je jedním z nich. Při dlouhodobém psychickém vypětí může dojít k vyčerpání organizmu a následně k oslabení imunitního systému, které je živnou půdou pro herpetické viry.

Pokud mám opar, můžu jej přenést na další osoby?

Ano, zejména tekutina obsažená v herpetických puchýřích obsahuje vysoce infekční viry, které se nejrychleji šíří prostřednictvím slin. Z tohoto důvodu je nezbytné se vyhnout úzkému fyzickému kontaktu nebo sdílení brýlí a ručníků s dalšími lidmi. Při aplikaci krému vždy použijte jednorázový čistý vatový tampon a věnujte zvýšenou pozornost pravidelnému mytí rukou dezinfekčním mýdlem. Pozor si musejí dávat zejména lidé, kteří nosí kontaktní čočky. Během onemocnění by raději měli nosit brýle nebo si před každou aplikací kontaktní čočky pečlivě umýt ruce mýdlem, aby zamezili přenosu viru do oka.

Může se opar na rtu rozšířit také na jiné části těla?

Ano, což je také důvod, proč je nezbytně nutné si po aplikaci léčivého dermálního krému nebo po přímém styku s oparem umýt ruce. Pokud nebudete dodržovat tato opatření, virus se může rozšířit např. do oblasti genitálií nebo oka, kde hrozí v krajním případě i riziko oslepnutí.

Proč se herpes objevuje nejčastěji na rtech, kde je nejvíce viditelný?

Rty tvoří přechod mezi pokožkou obličeje a sliznicí dutiny ústní. Jsou jinak strukturované než normální kůže. Nevyskytují se zde žádné mazové ani potní žlázy, a proto se obtížně zvlhčují a snadno vysychají. Další důvod spočívá ve vysokém počtu nervových zakončení rtu, které se zde vyskytují a jsou snáze přístupné, což je obzvláště příznivé pro množení virů. Vedle herpetických virů infikujících rty a sliznice existují speciální druhy, které na povrchu rtu velmi snadno ulpívají a množí se zde. Patogeny, vyskytující se v oblasti dutiny ústní, zde mají ideální podmínky pro svůj růst. A to vše dohromady vede k tomu, že vir v oblasti rtu může snáze vyvolat herpes.

Jak léčit akutní projevy oparu?

V první řadě je důležité začít s léčbou oparu co nejdříve, aby se viry nemohly dále množit a nedošlo tak k samotnému propuknutí onemocnění. Dále záleží na tom, co na opar použijete. Nejčastějším způsobem léčby oparu je aplikace antivirového krému jako např. Vectavir tónovaný krém na léčbu oparů. Léčivá látka Penciklovir zabraňuje dalšímu množení viru, tlumí bolest vyvolanou herpetickým postižením a zkrátí hojení oparu až o jednu třetinu. Obecně se doporučuje začít s aplikací krému co nejdříve. Pokud to však z nějakého důvodu není možné, Vectavir tónovaný krém na opary je účinný i ve fázi puchýřků a díky svému tělovému zabarvení umožňuje diskrétní aplikaci.

Kdy zajít s oparem k lékaři?

Dospělí a mladiství starší 12 let mohou obvykle léčit herpes pomocí volně prodejných léků z lékárny sami. V případě, že opar má těžký průběh nebo se objevil např. uvnitř dutiny ústní, na nose, tváři nebo v blízkosti oka, je nezbytné vyhledat neprodleně lékaře.

Zkrátí se průběh onemocnění, když puchýřky propíchnu?

Rozhodně se nepokoušejte puchýřky narušit. Tekutina v puchýřích obsahuje velké množství vysoce infekčních virů, které se tak velmi snadno mohou přenést na jiné oblasti pokožky. Kromě toho si tím poškodíte kůži, takže se do rány mohou dostat bakterie, což může způsobit dodatečnou infekci. Hojení bude trvat ještě déle a v místě se může objevit zjizvení.

Pokud si strup seškrábnu, zhojí se opar rychleji?

Naopak si ještě uškodíte. Když se vytvoří strup, začíná sice ta nejméně pěkná a nejdelší fáze onemocnění, která je ale zároveň nejdůležitější. Pod strupem se totiž tvoří nová kůže, která je i po samovolném odpadnutí strupu velmi citlivá. Aby nedošlo k narušení a prodloužení přirozeného hojícího procesu, je lepší se oparu vůbec nedotýkat. Navíc se pod strupem stále ještě může nacházet infekční tekutina, která by se po seškrábnutí strupu mohla samovolně šířit a infikovat další místa pokožky.

Na co si dávat pozor, když už mám herpes?

Existuje několik důležitých pravidel, která je potřeba dodržovat, aby nedošlo k rozšíření infekce na další místa pokožky nebo dokonce na další osoby:

  • Nedotýkejte se postiženého místa, je infekční.
  • Antivirový krém na léčbu oparů nanášejte nejlépe pomocí jednorázových vatových tyčinek. 
  • V době herpetického onemocnění byste měli používat pouze svůj vlastní příbor a nádobí. 
  • Během nemoci se vyhněte blízkému kontaktu s jinými osobami.
  • Nepoužívejte make-up nebo jej nanášejte jednorázovými aplikátory.
  • Herpetické viry mohou také dlouho ulpívat na textilu. Proto vždy používejte vlastní ručník, který okamžitě po použití vyměňte za nový a použitý vyperte na vysokou teplotu.
  • Během kojení věnujte zvýšenou pozornost hygieně. Vždy si nejdříve umyjte ruce mýdlem. 
  • Nepoužívejte kontaktní čočky. Virus se může přenést z rukou do očí a způsobit poškození zraku nebo dokonce slepotu.
  • Po každém použití vydezinfikujte váš zubní kartáček, čímž zabráníte šíření infekce. Po uzdravení ho vyhoďte a vyměňte jej za nový kartáček.

Proč se opar objeví vždy, když to nejméně potřebuji?

Ve výskytu oparu hraje významnou roli imunitní systém. Jakmile je obranyschopnost těla oslabená, a to buď prostřednictvím fyzického nebo emočního stresu, virus se může rozšířit a aktivovat tak samotné onemocnění. Zejména před nebo v průběhu výjimečných událostí, které mohou být emocionálně náročné (např. svatba, těhotenství, pracovní pohovory) je člověk obzvláště náchylný k propuknutí onemocnění.

Dá se herpes vyléčit trvale?

Zatím neexistuje žádný lék, který by pacienty jednou provždy zbavil jejich problému a opar navždy vyléčil. Virus z těla po nakažení nikdy úplně nevymizí. Skrývá se v nervových gangliích (nervové uzliny tvořené shluky nervových buněk) a čeká na tzv. spouštěč, který jej znovu aktivuje.*** Zatím je možné pouze infekční fáze onemocnění zkrátit a léčení tak urychlit.

Proč někteří lidé netrpí na opary?

80-85 % obyvatel**** je infikováno, ale pouze u každého třetího nebo čtvrtého člověka virus propuká. Proč tomu tak je, zatím nebylo vědecky vysvětleno.

Jak se mohu chránit před opary?

Nejlepší ochranou je jak známo prevence. Pečujte o imunitu, vyhýbejte se stresu a přemíře slunečního záření. Zdravá strava, dostatek spánku a aplikace opalovacích krémů chrání před znovu propuknutím onemocnění. Protože každý člověk je ovlivněn různými faktory, má smysl vypozorovat a individuálně si určit, které faktory vyvolávají opar právě u vás. Zamyslete se nad situacemi, po nichž se u vás často objevil opar. Po opalování, lyžování, během nachlazení? Pokud možno se pokuste těmto faktorům vyvarovat. 

Nemůžu opar prostě zakrýt make-upem?

Nanesením make-upu dojde pouze k tomu, že se viry rozšíří do dalších míst, což může vyvolat propuknutí onemocnění i na dalších částech pokožky. Viry se navíc mohou přenést na rtěnku, která se tak s každým dalším líčením stává novým zdrojem infekce. Mimo to může aplikace make-upu narušit a zpomalit samotný proces hojení. Vectavir tónovaný krém na opary vám umožní diskrétní a efektivní léčbu oparu bez toho, aby v místě aplikace zůstal viditelný bílý flek.